Aktualności


Po pierwsze: Dojo!

IMAG0733W październiku część uczniów z klas pierwszych i drugich odbyła podróż do Dojo – japońskiej wioski położonej w… Polsce. Wraz z panią Olgą Lipińską i panem Januszem Dolińskim tydzień spędziliśmy w Starej Wsi, w największym w naszym kraju ośrodku szkoleniowym karate, gdzie poznawaliśmy kulturę Japonii.

W tym magicznym miejscu co krok czuć było „zakątek kwitnącej wiśni”, począwszy od ‘genkanu’, czyli przedsionka, gdzie zostawia się obuwie, po ‘tatami’ (maty ryżowe), które są w każdym japońskim domu.

Dwa razy dziennie mieliśmy zajęcia z karate. Było to dosyć wyczerpujące, ale dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć więcej o tej sztuce walki. Przez tydzień poznawaliśmy zasady Dojo kun, czyli pięć najważniejszych reguł, którymi kieruje się każdy Japończyk. Oprócz zajęć z karate poznaliśmy także niektóre ze sportów nieolimpijskich, między innymi frisbee, łucznictwo i bule. Oprócz tego uczyliśmy się tamborrady, czyli grania na bębnach hymnu San Sebastian. Wszystkie te zajęcia były bardzo ciekawe, a prowadzący wykazywali się wielkim zaangażowaniem.

Warto było, choć na chwilę, przenieść się do tej japońskiej rzeczywistości i odpocząć od codziennej rutyny; chociażby zrelaksować się i pomyśleć, co przydałoby się zmienić w życiu. W dążeniu do doskonalenia siebie mogą nam pomóc  zasady Dojo kun. Spróbujcie. Polecamy!

Po pierwsze! Dążyć do doskonałości charakteru!

Po pierwsze! Bronić ścieżek prawdy!

Po pierwsze! Krzewić ducha wysiłku!

Po pierwsze! Szanować zasady etykiety!

Po pierwsze! Strzec się porywczej odwagi!

Daria Rydz, klasa 2a

IMAG0739IMAG0737IMAG0726IMAG0740

SP nr 81 im. Wandy Rutkiewicz

ul. Jastrzębia 26, 53-148 Wrocław, dolnośląskie