E-dziennik

Aktualności


Wyjście do Narodowego Forum Muzyki na koncert „Dziadek do orzechów – symfonicznie”

28 listopada uczniowie klasy drugiej i obu klas czwartych udały się do Narodowego Forum Muzyki na koncert „Dziadek do orzechów – symfonicznie”.   Libretto baletu Piotra Czajkowskiego jest powszechnie znane, ale autorzy koncertu przedstawili dzieciom coś innego – muzykę, a na scenie nie było tancerzy tylko orkiestra, która prezentowała  znane fragmenty utworu, poprzedzone wprowadzeniem, ułatwiającym zrozumienie muzyki. I zapoznanie się z terminami muzycznymi, takimi jak instrumentacja, brzmienie, charakter czy tempo utworu. Dzieci wysłuchały:

  •  marszu dla oddziałów poborowych żołnierzy            
  •  tańca wieszczki Celesty obrazującego słodycz śliwki w czekoladzie            
  •  tańca rosyjskiego trepaka.

Miały okazję poznać charakterystyczne motywy tańca arabskiego (przywołującego zapach kawy), chińskiego (smak herbaty), hiszpańskiego (symbolizującego czekoladę), „zobaczyć” opisane muzyką sceny z życia pasterzy i pasterek tzw. sceny pastoralne aw finale wysłuchać pięknego walca kwiatów.

Piękna i przystępna forma prezentacji muzyki na pewno sprawi, że  młodzi odbiorcy muzyki jeszcze nie raz przyjdą do Narodowego Forum Muzyki.  

SP nr 81 im. Wandy Rutkiewicz

ul. Jastrzębia 26, 53-148 Wrocław, dolnośląskie