Aktualności


Wyjście do Biblioteki Austriackiej

Początek tygodnia upłynął klasie 5b na wizycie w Bibliotece Austriackiej BU we Wrocławiu. Tu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki młodzież wzięła udział w warsztatach prowadzonych na podstawie jednej z 12 historii Christiane Jung z o przygodach bliźniąt, które mieszkają w małym położonym w Alpach  księstwie Lichtenstein. Cykl książeczek na każdy miesiąc jest pięknie ilustrowany przez  Mariagrazia Orlandini.
Tytuł omawianej i czytanej w wersji oryginalnej – po niemiecku oraz w tłumaczeniu na język polski historii rodzeństwa –  „Das Fürstenfest” nawiązywał do narodowego święta Lichtensteinu.
Jak dowiedzieli się uczniowie z prezentacji uroczystość od lat odbywa się na łące w pobliżu zamku książęcego, a wartością samą w sobie jest możliwość obejrzenia licznie zebranych w strojach ludowych i zobaczenia „na żywo” rodziny książęcej oraz miejscowych polityków.
Na pożegnanie uczniowie otrzymali czekoladki firmy cukierniczej pochodzącej z Lichtensteinu. Do szkoły wróciliśmy z materiałami o Lichtensteinie i Austrii oraz ciekawymi informacjami o tym małym kraju niemieckiego obszaru językowego.

    

     

SP nr 81 im. Wandy Rutkiewicz

ul. Jastrzębia 26, 53-148 Wrocław, dolnośląskie