Aktualności


Czytamy książki Olgi Tokarczuk… Wrocławski Dzień Czytania

„Jest czytelnik gąbka, czytelnik lejek, czytelnik cedzidło i czytelnik sito. Gąbka wchłania w siebie wszystko, jak leci, jasne jest, że potem dużo z tego pamięta, lecz nie umie wydobyć najważniejszego. Lejek – przyjmuje jednym końcem, drugim zaś wszystko, co przeczytane, z niego wylatuje. Cedzak przepuszcza wino, a zatrzymuje winny osad; ten w ogóle nie powinien czytać i lepiej, żeby zajął się rzemiosłem. Sito zaś oddziela plewy, żeby otrzymać najlepsze ziarno.”

Olga Tokarczuk, Księgi Jakubowe

Sztokholmska uroczystość odebrania przez Dolnoślązaczkę Olgę Tokarczuk Nagrody Nobla stała się także w naszej szkole doskonałą okazją do promocji czytelnictwa i podsumowania prowadzonej m.in. w związku z uczestnictwem w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa akcji „Czytam, bo…”.

10 grudnia, który przez Departament Edukacji ogłoszony został   Wrocławskim Dniem Czytania w Szkołach wszystkie zespoły klasowe uczestniczyły w głośnym czytaniu wybranej przez klasę książki. Wśród zaproponowanych tytułów były zarówno fragmenty dzieł noblistki, jak  i uwielbiane przez młodszych czytelników detektywistyczne przygody Lassego i Mai, Mikołajka, Harry Potter czy „Czarnoksiężnika z Archipelagu” Ursuli K. Le Guin. Oprócz odpowiedzi na pytanie „Co czytamy” także do decyzji uczniów należał wybór miejsca i sposób prezentowania dzieła, np. czytano w parach, po zdaniu, z podziałem na role. We „wrocławskim szkolnym czytaniu” oczywiście uczestniczyli nauczyciele. W wielu klasach te kilkuminutowe „czytanki” stały się inspiracją do kolejnej rozmowy m. in. na temat roli czytania w życiu człowieka, wpływie konkretnych tytułów na dalsze życie, wspomnień, a także pomysłem na dokończenie hasła naszej szkolnej akcji „Czytam bo …”. To tytułowe „bo” zadziwiało, zaskakiwało, zruszało, a karteczki z zapisanymi króciutkimi wypowiedziami uczniów i nauczycieli na temat czytania utworzyły bardzo ciekawą instalację na I piętrze lub znalazły się w pięknie wydanym kalendarzu, będącym formą podsumowania projektu „Book Face” (do zobaczenia w bibliotece). Dziękujemy!

20191219_134550  lubię6  20191219_134639

lubię4  7f(2)  7c  dav

20191219_134244   6b(1)

SP nr 81 im. Wandy Rutkiewicz

ul. Jastrzębia 26, 53-148 Wrocław, dolnośląskie