Jak nie czytam jak czytam

Głównym celem ogólnopolskiej akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki tak, by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić do  sięgnięcia po książkę tych uczniów, którzy nie odkryli radości z czytania, a książkę wciąż traktują jako przykry obowiązek. Jej celem nie jest zmuszanie,  lecz motywowanie, przekonanie, że czytanie jest miłe, że czyta nie tylko garstka najlepiej uczących się rówieśników, ale wszyscy – łącznie z nauczycielami, pracownikami szkoły i gośćmi.  Symbolem akcji jest bicie rekordu liczby uczniów czytających w jednym momencie, ale tak naprawdę chodzi o budowanie pozytywnego wizerunku książki. Rekord ma motywować uczniów i uświadamiać wielki potencjał organizacyjny bibliotek.  W akcji najważniejsi są uczniowie i to im podporządkowujemy działania, to im „ma się podobać”.