Tematy uczniowskich projektów edukacyjnych

Tematy projektów edukacyjnych w roku szkolnym 2017/2018

Zespół nauczycieli matematyki, techniki i informatyki

1.W którym wrocławskim banku warto ulokować swoje oszczędności i dlaczego?
2.Trening mózgu: zadania matematyczno – logiczne, które poprawiają zdolność koncentracji.
3.Mierzymy, ważymy, obliczamy a przy tym o zdrowie dbamy – matematyka w kuchni.
4.Poszukujemy matematyki w przyrodzie i różnych dziedzinach sztuki.
5.Sławni matematycy – jak rozwijała się matematyka na przełomie wieków.
6.Znani polscy matematycy – ich wkład w rozwój nauki.
7.Jakie wielokąty możemy uzyskać jako przekroje różnych graniastosłupów i ostrosłupów prostych? – prezentacja
8.Czy wszyscy liczymy w tym samym systemie? Jednostki miar i wag na mapie świata.
9.Jak praktyczne wykorzystać Google Dysk, Google Drive oraz Dropbox w gimnazjum?
10.Złota proporcja w przyrodzie.
11. Czy korzystanie z sieci  komputerowej  jest bezpieczne?
12.Czy portale społecznościowe są niezbędne? (za i przeciw).
13.Jaką rolę odgrywają ścieżki rowerowe w transporcie Wrocławia?
14.Rowerem bliżej – alternatywna rola roweru w komunikacji miejskiej.
15. Historia naszego gimnazjum – prezentacja lub gazetka.
16. Jak wyglądały roboty dawniej i dziś ?

Zespół germanistów

1, Ciekawostki o krajach niemieckojęzycznych- daty, fakty, liczby  – p. Dorota Dziemaszkiewicz
2. Czy Polacy i Niemcy potrafi się śmiać? Międzykulturowe poczucie humor- p. Marta Strzelczak
3. Historia złotego pociągu  – p.Marta Polechońska
4. Berliner Mauer – Historia muru na podstawie filmu Królik po berlińsku – p. I.Lenart-Świerzowicz

Zespół wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa

1. Aktywność ruchowa – przymus czy przyjemność?
2. Stój, pomyśl, działaj. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia?
3. Historia tańca – dlaczego lubimy tańczyć?
4. Sport w Twojej okolicy, jakie masz możliwości rozwoju i doskonalenia swojej sprawności fizycznej?
5. Postawa wobec Kultury Fizycznej – jak wyglądały formy aktywnego spędzania czasu dawniej a jak wygląda to dziś?
6. Wzorce osobowe w sporcie, które wywarły szczególny wpływ na Twoje zainteresowania i postępowanie.

Zespól nauczycieli historii i  wiedzy o społeczeństwie

1. OPOWIEM CI O WOLNEJ POLSCE – opracowanie relacji świadków historii najnowszej.
2. PROJEKT EDUKACJI GLOBALNEJ Z WYKORZYSTANIEM FILMU DOKUMENTALNEGO (PROBLEMY SPOŁECZNE, EKONOMICZNE, EKOLOGICZNE NA ŚWIECIE).
3. ŚLADAMI WROCŁAWSKICH ZABYTKÓW – prezentacje multimedialne, filmy edukacyjne związane z wrocławskimi zabytkami różnych epok.
4. AKTYWIŚCI DO PIÓR –  reportaż,  artykuł prasowy o tym co nas interesuje, bulwersuje w otaczającym świecie.
5. NASZA GMINA  - prezentacja historii, aktualności, problemów i walorów własnej gminy.
6. Wpływ reklamy na odbiorcę.

Zespół nauczycieli języka angielskiego

1. Na jakim programie odbierasz?. Sylwia Surdy
2. Elementy kultury celtyckiej?; p.Karolina Ciekot
3. Komiks amerykański jako nowa forma narracji; p.Magda Męckiewicz
4. Jaki wpływ miała dynastia Tudorów na rozwój Wielkiej Brytanii?; p.Sylwia Szepiczak
5. Beatelmania – na czym polegał fenomen zespołu The Beatles?; p. Urszula Miszczak
6. Dlaczego Brytyjska Rodzina Królewska cieszy się tak dużą popularnością w świecie? p. Kamila Birecka

Zespól nauczycieli języka polskiego i religii

1.Co nam mówią różnice kulturowe?
2. Bohater kontrowersyjny w literaturze. Jego miejsce i funkcja w wybranych utworach polskich i obcych.
3. Pieniądz – źródło klęski czy sukcesu? Na wybranych przykładach literackich omów, jak pieniądze wpływają na losy bohaterów.
4. Różne ujęcia motywu tańca w literaturze i sztuce. Przedstaw temat, analizując wybrane utwory.
5. Portrety kobiet fatalnych w literaturze i filmie. Porównaj wybrane przykłady.
6. Szaleństwo, obłęd w literaturze i filmie. Zinterpretuj wybrane przykłady, wskazując na funkcje tych motywów w omawianych dziełach.
7. Kryptowaluta jako zarobek. Alternatywna ekonomia – zyski i zagrożenia.
8. Szkoła na wesoło, czyli obraz szkoły w kabaretowym wydaniu.
9. Miłość ma wiele imion i twarzy – motyw miłości w literaturze i sztuce.
10. Gazetka szkolna Mały Everest jako głos młodych?
11. Imiona w Polsce dawniej i dzisiaj
12.  Sceniczne parodie lektur szkolnych.
13. Opracowanie i przeprowadzenie gry miejskiej związanej ze stuleciem niepodległości Polski.
14.Czy wypada się śmiać z lektury?  Książka w kabaretowym ujęciu.
15.Bajka w dobie Internetu? Warsztaty dla przedszkolaków.
16. Mechanizmy powstawania dowcipu językowego. Zaprezentuj temat na wybranych przykładach.
17.Jak Jan Paweł  II dociera ze swoim nauczaniem do współczesnego człowieka?
18.W jaki sposób trzech ostatnich papieży dociera ze swoim przesłaniem do ludzi?
19.Jakie znaczenie ma post dla współczesnego chrześcijanina ?
20.Jak mądrze czytać reklamę?
21. Korespondencja sztuk – omów na wybranych przykładach w jaki sposób artyści nawzajem się inspirują.

Zespół przyrodników

1. Kwasy wokół nas – Jaki wpływ mają kwasy na różne substancje?

2. Broń chemiczna pokrzyw i mrówek.

3. Tajemnice ludzkiego ciała – Jak funkcjonuje układ oddechowy?
4. Znane – nieznane, czy znasz te choroby?
5. Chcę wiedzieć więcej – elektrostatyka wokół nas.
6. Moje miasto bez elektrośmieci.
7. Skały w architekturze Wrocławia.
8. Dlaczego warto podróżować?