Dlaczego warto czytać książki? Siedemnaście zalet książki w opracowaniu

Szwedzkiej Akademii Literatury Dziecięcej.

1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.

2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.

3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.

4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie,
technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.

5.Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się  w czyjąś sytuację.

6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.

9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.

10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź,
że na problem można spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.

11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak
my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.

12. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki,
innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych,
buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.

13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek.  Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.

14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia  i punkty odniesienia.

15. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom
i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami, jest okazją do wspólnego spędzania czasu.

16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą – nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.

17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom:
pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom,
księgarzom, bibliotekarzom… Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.

Biblioteka czynna jest:

• w poniedziałki – 8.15 – 15.30
  • we wtorki – 9.00 – 16.00
  • w środy  – 8.15 – 15. 30
  • we czwartki  – 8.15 – 15.30
  • w piątki – 9.00 – 15.00

Nasza szkoła otrzymała dotację celową z budżetu państwa na uatrakcyjnienie księgozbioru biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W związku z tym czekam na propozycje tytułów książek, które warto byłoby zakupić do biblioteki.
Trwa kolejna edycja szkolnej akcji „Przeczytałeś – podaj dalej, czyli okazja do dania „nowego”  życia książkom, z których już wyrośli nasi uczniowie, ale które, za zgodą Rodziców, warto przekazać młodszym czytelnikom.  Jeżeli dysponujecie takimi niezniszczonymi, ciekawymi książkami  to możecie je przynieść do biblioteki.
                                                                                                                                   Dziękuję!  : )

Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej czynne jest w godzinach pracy biblioteki

Można także korzystać  z np.:

MEDIATEKI

FILIA nr 58 MBP we Wrocławiu