Biblioteka znajduje się na parterze budynku szkolnego. W odnowionym, jasnym pomieszczeniu, nad którym czuwa sympatyczny „MIŚ BIBLIOMAN” znaleźć można nie tylko lektury niezbędne dla uczniów wszystkich klas, ale także interesującą ofertę literatury beletrystycznej i popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży oraz zbiór słowników, encyklopedii, atlasów. Głównym celem pracy biblioteki jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów, wskazywanie im źródeł informacji oraz przygotowanie do ich samodzielnego wyszukiwania i wykorzystania.
W bibliotece można samodzielnie dokonać wyboru książek (z wyjątkiem lektur i księgozbioru podręcznego, które podaje bibliotekarz), jednak zawsze można skorzystać z pomocy bibliotekarza.
Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice.
Szczegółowe zasady korzystania z biblioteki określa Regulamin (poniżej).
Biblioteka ma swój exlibris zaprojektowany przez ucznia w ostatnim roku funkcjonowania w budynku szkoły Gimnazjum nr 23 im. Wandy Rutkiewicz.
Księgozbiór biblioteczny jest systematycznie uzupełniany i wzbogacany, głównie dzięki rozmowom z czytelnikami o ich ulubionych autorach, książkach, zainteresowaniach i oczekiwaniach czytelniczych, którzy w ten sposób współdecydują o zawartości zbiorów bibliotecznych, czyniąc bibliotekę bliższą ich potrzebom.
Regulamin Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 81 im. Wandy Rutkiewicz
- Biblioteka szkolna jest interdyscyplinarną pracownią szkolną.
- Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach uzgodnionych z dyrektorem szkoły.
- Z biblioteki mogą bezpłatnie korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice.
- W bibliotece:
- a) należy zachować ciszę;
- b) nie wolno spożywać posiłków. Okrycia wierzchnie należy pozostawić w szatni.
- Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:
- wypożyczając je do domu,
- czytając lub przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny).
- W wypożyczalni jest wolny dostęp czytelników do książek, ale lektury i książki z księgozbioru podręcznego podaje bibliotekarz.
- Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki (w tym tylko jedną lekturę). Za zgodą bibliotekarza można wypożyczyć więcej książek, które nie są lekturami.
- Wypożyczane książki po przeczytaniu powinny być zwracane systematycznie do biblioteki, gdyż czekają na nie inni czytelnicy.
- Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.
- Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę musi odkupić taką samą lub inną, wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.
- Uczniowie klas VIII zobowiązani są do zwrotu wypożyczonych książek i innych zbiorów bibliotecznych w terminie określonym przez bibliotekarza w porozumieniu z dyrektorem szkoły. Nierozliczenie się uczniów z w/w materiałów, wychowawca klasy powinien uwzględnić przy ustalaniu oceny zachowania.
- Uczniowie klas I – VII muszą zwrócić wypożyczone z biblioteki podręczniki, natomiast mogą wypożyczyć książki na okres wakacji.
- Czytelnik zobowiązany jest rozliczyć się z biblioteką w przypadku zmiany szkoły.
- Bibliotekarz może kserować i drukować czytelnikom potrzebne czarno-białe materiały dydaktyczne (nie więcej niż 5 stron).
Dlaczego warto czytać książki? Siedemnaście zalet książki w opracowaniu Szwedzkiej Akademii Literatury Dziecięcej.
- Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
- Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
- Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, przyrodzie technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
- Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
- Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
- Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
- Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
- Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.
- Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź,
że na problem można spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc. - Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak
my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości. - Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki,
innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych,
buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom. - Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.
- Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.
- Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom
i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami, jest okazją do wspólnego spędzania czasu. - Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą – nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.
17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom… Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.
Książki zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Najbliższe biblioteki
Biblioteką opiekuje się Pani Jolanta Starek.
Biblioteka zaprasza czytelników: |
|
w poniedziałki | 9.00 – 15.00 |
we wtorki | 8.00 – 15.00 |
w środy | 8.00 – 15.00 (15.00 – 16.00 – konsultacje) |
w czwartki | 8.00 – 14.00 |
w piątki | 10.00 – 14.00 |